بلاگ

آپکس‌لوکیتور‌

 

دندانپزشکی شبانه روزی

 معرفی آپکس‌لوکیتور‌های موجود در بازار ایران

آپکس لوکیتورها‌ در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین وسایل کمکی اندودونتیکس هستند که به هیچ وجه وسیله‌ای تجملی در دانش اندودانتیکس امروز به شمار نمی‌آیند. استفاده از این دستگاه‌ها برای تمامی دندان‌پزشکانی که درصدد ارتقای مهارت درمان ریشه خود هستند توصیه می‌شود. در این مطلب به معرفی تعدادی از آپکس‌لوکیتورهای موجود در بازار ایران می‌پردازیم. استفاده از این دستگاه‌ها تجربه شخصی نگارنده است و بدیهی است که ممکن است همکاران دیگر تجربیات متفاوتی داشته باشند. نکته مهم در استفاده از آپکس‌لوکیتور‌ها این است که افرادی که قلق یک دستگاه دستشان آمده‌باشد، ممکن است آن دستگاه را بهترین دستگاه دنیا بدانند و نتوانند با دستگاهای دیگر کار کنند! بنابراین در این مطلب روی تجربه شخصی نگارنده تاکید خاصی می‌شود.

موریتا – ROOT ZX
دستگاه آپکس یاب شرکت موریتا با دو مدل مینی و دنتاپورت در بازار ایران موجود است و نماینده فروش دارد. روت زد ایکس یکی از استانداردهای طلایی دستگاه‌های آپکس لوکیتور بوده و از دقت و ثبات نتایج بسیار بالایی برخوردار است. بیشتر مطالعات در مورد آپکس‌لوکیتور‌ها روی این محصول انجام شده و از گذشته تا امروز یک محصول بسیار محبوب بین اندودنتیست‌ها بوده است. نوع دنتاپورت قابلیت اتصال به اندوموتور ساخته شده توسط همین شرکت را دارد که البته این اندوموتور به دلیل قیمت بالا چندان در بازار محبوب نیست. شایعاتی در مورد دقت بالا‌تر دنتاپورت نسبت به نوع مینی وجود دارد که البته تجربه شخصی من در استفاده از هر دو نوع نشان داده است که صحیح نیست و هر دو مدل دقت بالا و یکسانی دارند. موریتا در واقع جز مخترعین فناوری آپکس‌یاب محسوب می‌شود؛ بنابراین محصول این شرکت از اصالت بالایی برخوردار است. مشکل اصلی آپکس‌لوکیتورهای موریتا قیمت بسیار بالای خود دستگاه و قیمت بالای اتصالات است (که بعد از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض ممکن است پیدا کنند). مثلاً قیمت این دستگاه در سایت خرده‌فروشی آمازون کمتر از حدود ۸۸۰ دلار است (سال ۲۰۱۶) ولی در ایران تقریباً یک میلیون تومان بیشتر از قیمت خرده‌فروشی عرضه می‌شود. در حالی که از نمایندگی‌های رسمی انتظار می‌رود که قیمت خرده‌فروشی پایین‌تری داشته باشند. برای خرید یک قلاب اتصالی لب (لیپ کلیپ) که یک مفتول فلزی ساده است و دستیارتان ممکن است آن‌ها را هرازگاهی گم کند، مجبورید بین پنجاه تا شصت هزار تومان در شرایط فعلی (این مطلب در آبان ماه ۱۳۹۵ نوشته شده است) بپردازید.

فارماترون – پارکل
آپکس لوکیتور فارماترون ساخت شرکت پارکل یک برند آمریکایی است. این دستگاه از سال‌های قبل در بازار ایران وجود داشته است ولی با توجه به ضعف شرکت نمایندگی فروش محصول در برندینگ و معرفی محصول، چندان توسط دندان‌پزشکان شناخته‌شده نیست. شکل ظاهری محصولات اولیه هم از چراغ‌های دیود دران استفاده‌شده بود و روشن شدن چراغش شبیه روشن شدن فازم‌تر بود هم برای عدم رغبت خریداران مزید بر علت بود! اما محصول جدید فارماترون شکل ظاهری شیک‌تر و قابل‌قبول‌تری دارد. ساده طراحی‌شده و کارکرده با آن آسان است. در مورد کارایی، تجربه استفاده من نشان داده است که فارماترون تقریباً به‌اندازه RootZx قابل‌اتکا و دقیق است. اشکال جزئی فارماترون یکی خالی کردن سریع‌تر باطری و دومی پیچی بودن دگمه به‌جای فشاری بودن است که البته اشکالات مهمی در برابر دقت بالا و قیمت پایین در برابر محصولات مشابه به شمار نمی‌آید (مشکل باطری با یک باطری توان بالا یا شارژی قابل حل است). درواقع باقیمتی که شما فارماترون را می‌خرید، دستگاه‌های چینی و کره‌ای با کارایی و دقت کمتر قابل تهیه هستند و به نظر من نسبت به قیمت منطقی‌ترین خریدی است که برای یک آپکس‌لوکیتور می‌توان داشت.

VDW- Raypex
Raypex محصول شرکت VDW آلمان در ایران نمایندگی فروش دارد؛ اما در اصل این محصول rebrand شده یک محصول دیگر به اسم Bingo است. rapex۴ درواقع‌‌ همان Bingo۱۲۰۰ است که یکی از دستگاه‌های آپکس‌یاب معروف و کارآمد در گذشته بوده است. محصولات جدید این شرکت هم کارایی بالایی دارند و به‌عنوان رقیب شرکت موریتا و محصول معروفش RootZx مطرح هستند. قیمت عرضه این دستگاه در ابتدای عرضه کمتر از موریتا بود ولی به‌تدریج این قیمت افزایش پیداکرده و الآن ازنظر قیمتی هم‌رده روت زد ایکس است. به همین دلیل قیمت این محصول گران محسوب می‌شود ولی باوجود گران بودن هنوز هم در میان دندان‌پزشکان ایران محصول معتبر و محبوبی است.

NSK
[...]

آپکس‌لوکیتور‌های چینی و کره‌ای
تعداد زیادی از آپکس لوکیتورهای چینی و کره‌ای در بازار ایران وجود دارند. مارک‌هایی مثل، coxo، woodpecker و denjoy محصولات مختلفی دارند. دنجوی دستگاهی شبیه raypex۵ به اسم Joypex۵ تولید کرده است که ازنظر ظاهری فقط اسم دو محصول باهم فرق می‌کند. شرکت‌های چینی کپی‌هایی از محصولات ژاپنی و آمریکایی هم تولید کرده‌اند. شرکت کره‌ای متا هم که در بازار دندان‌پزشکی ایران شناخته‌شده است، آپکس‌لوکیتور در مارکت ایران دارد. در مورد کارایی این محصولات ازآنجایی‌که شرکت‌های صاحب فناوری اصلی نیستند خیلی نمی‌توان اظهارنظر کرد ولی به‌طورکلی در استفاده از چند محصول در این رده تجربه شخصی من کارایی متوسط این دستگاه‌ها و مشاهده خطای طول کارکرد در برخی موارد بوده است که آن‌ها را به‌اندازه rootZX و حتی فارماترون و … قابل‌اعتماد نمی‌کند.

سایر آپکس‌لوکیتور‌های کمتر رایج در بازار ایران
از آپکس‌ لوکیتورهای معروف دنیا که در بازار ایران چندان فروش ندارد آپکس لوکیتور elements diagnostic ساخت شرکت sybronEndo است که کارایی عالی دارد و دارای پالپ‌تس‌تر هم هست. (در اصل سازنده اوریجینال این محصول kerr است) قیمت بالا و فقدان پشتیبانی مشکل عمده این آپکس لوکیتوراست. البته سیبرون‌اندو مدل مینی بسیار جمع و جوری هم دارد. شرکت Kerr هم محصول دیگری به نام Mini Endodontic Apex Locator دارد که تجربه‌ای در استفاده از آن توسط خودم یا همکاران نداشته‌ام. Endex محصول شرکت Osada هم سابقه زیادی دارد ولی در بازار ایران رایج نیست. آپکس‌ لوکیتورهای متنوع چینی و حتی فرانسوی هم به تنهایی یا متصل به اندوموتور به بازار معرفی شده‌اند. Schlumbohm EndoPilotکه به نظر می‌رسد‌‌ همان محصول مشترک Komet باشد هم این روز‌ها در بازار ایران تبلیغات زیادی دارد ولی از آن‌جایی که این دستگاه یک مجموعه به همراه اندوموتور می‌باشد و قیمت بسیار بالایی دارد، به تنهایی خیلی نمی‌توان در مورد دستگاه آپکس‌یاب آن بحث کرد.

تماس تلفنی