بلاگ

در چه مواردی باید در کودکان درمان ریشه صورت بپذیرد؟

دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمان

در چه مواردی باید در کودکان درمان ریشه صورت بپذیرد؟

 

ممکن است کودک شما نیاز به درمان ریشه داشته باشد اگر:

 

  • اگر بدون هیچ دلیل روشنی، در هرزمانی، در دندان‌های خود احساس درد داشته باشد.
  • اگر دندان‌های او نسبت به تغییرات دمایی بسیار حساس شده باشند.
  • اگر دندان‌های او دچار شکستگی شده باشند به‌نحوی‌که پالپ دندان در معرض محیط قرار بگیرد.

 

 

آیا عصب‌کشی یا درمان ریشه برای یک کودک کار درستی است؟


عصب کشی را می‌توان هم در بزرگ‌سالان (دندان‌های دائم) و یا هم در کودکان (دندان‌های شیری) انجام داد.

حفظ دندان‌های شیری کودکان برای جویدن و صحبت کردن بسیار مهم است. همچنین آن‌ها فضای موردنیاز دندان‌های دائمی را که قرار است در آینده جایگزین آن‌ها شود، حفظ خواهند کرد.

 اگر فرزند شما دندان شیری خود را زودتر از موعد مقرر از دست بدهد ممکن است دندان‌های مجاور حرکت کرده و فضای دندان قبلی را اشغال نمایند.

این حالت می‌تواند مسیر رشد دندان‌های دائمی را مسدود نماید و یا ممکن است باعث کج شدن دندان‌های دائمی گردد. (عصب‌ کشی ترمیم عفونت ریشه دندان کودکان)

انواع درمان ریشه برای دندان‌های کودکان


دو نوع عصب کشی برای دندان کودکان وجود دارد:

درمان" پالپ زنده " برای دندان‌های شیری

در درمان پالپ زنده، پالپ دندان در قسمت تاج دندان برداشته می‌شود، اما از قسمت ریشه حذف نمی‌شود.

برای درمان پالپ زنده نباید آبسه یا تورمی در دندان وجود داشته باشد. همچنین، دندان نباید شل شده باشد. چهار نوع درمان پالپ زنده برای دندان‌های شیری وجود دارد:

  • درمان محفاظتی. این درمان زمانی استفاده می‌شود که دندان دچار پوسیدگی شده اما پالپ دندان به‌طور مستقیم تحت تأثیر قرار نگرفته است. قسمت پوسیده دندان برداشته‌شده و قبل از پر کردن دندان یک ماده محافظ در دندان قرار داده می‌شود.
  • پوشش غیرمستقیم. این درمان زمانی استفاده می‌شود که پوسیدگی بسیار نزدیک به پالپ شده است اما هنوز آن را درگیر نکرده است. بخش عمده‌ای از پوسیدگی برداشته می‌شود. سپس یک پانسمان محافظ بر روی پوسیدگی که نزدیک پالپ واقع شده است، قرار داده می‌شود. این کار مانع از پوسیدگی پالپ دندان می‌شود. همچنین ترمیم دندان را نیز تحریک می‌نماید. سپس از یک ماده پرکننده دندانی به منظور پر کردن دندان استفاده می‌شود.

انواع درمان ریشه برای دندان‌های کودکان

 

دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمان

  • پوشش مستقیم پالپ. این روش درمانی زمانی استفاده می‌شود که مقدار کمی از پالپ در معرض محیط قرار گرفته باشد. این امر می‌تواند به علت پوسیدگی یا به دلیل آسیب‌دیدگی رخ داده باشد. داروی ویژه‌ای در قسمتی از پالپ که در معرض محیط قرار گرفته است، قرار داده می‌شود تا از آن محافظت نماید. اثر پوشش مستقیم پالپ در دندان‌های شیری به‌خوبی دندان‌های دائمی نخواهد بود.

دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمان

دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمان

  • پالپوتومی زنده. این روش درمانی زمانی استفاده می‌شود که قسمت بالای پالپ در اثر پوسیدگی تحت تأثیر قرار گرفته و یا در اثر ضربه دچار آسیب‌دیدگی شده باشد ولی بخش ریشه‌ای پالپ هنوز سالم باشد.
  • دندان‌پزشک بخش پوسیدگی و پالپ آلوده یا آسیب‌دیده را حذف می‌کند، اما پالپ سالم را در قسمت ریشه دست‌خورده باقی می‌گذارد. سپس داخل دندان با مواد محافظتی پر خواهد شد. پس‌ از آن دندان توسط یک روکش از جنس فولاد ضدزنگ پوشیده خواهد شد.
  • پالپوتومی زنده در دندان‌های شیری انجام می‌شود. اگر طول ریشه دندان‌های دائمی نیز رشد خود را کامل نکرده باشند، از پالپوتومی زنده می‌توان در دندان‌های دائمی نیز استفاده نمود.
  • در این موارد از پالپوتومی زنده به‌عنوان یک درمان ترمیمی موقت استفاده می‌شود تا طول ریشه به نهایت رشد خود برسد. همچنین از پالپوتومی زنده می‌توان به‌عنوان مرحله مقدماتی درمان کامل ریشه در دندان‌های دائمی استفاده نمود.

انواع درمان ریشه برای دندان‌های کودکان

درمان غیرزنده پالپ

درمان پالپ غیرزنده بیشتر تحت عنوان " درمان کانال ریشه" یا " عصب‌کشی" شناخته می‌شود. در عصب کشی، کل پالپ از هر دو ناحیه تاج دندان و قسمت ریشه حذف می‌شود.(عصب‌ کشی ترمیم عفونت ریشه دندان کودکان)

این کار زمانی انجام شود که پالپ دندان بیش‌ازحد آسیب‌دیده باشد و دیگر نتوان آن را نجات داد. اگر این روش برای حفظ دندان کارا نباشد، مجبور به کشیدن دندان خواهیم بود. دکتر حجازی تمام پالپ دندانی را از داخل دندان حذف خواهند نمود.

سپس داخل دندان پاک‌سازی‌شده و توسط یک ماده مخصوص پر می‌شود. زمانی که بدن برای افتادن دندان‌های شیری آماده می‌شود و ریشه را باز جذب می‌نماید، این مواد جذب خواهند شد.

برای محافظت از دندان یک روکش از جنس فولاد ضدزنگ بر روی تاج دندان قرار داده می‌شود. اگر دندان در جلوی دهان واقع شده باشد، می‌توان فولاد ضدزنگ را با یک پوشش همرنگ دندان پوشش داد. درمان غیرزنده پالپ معمولاً به بیش از یک جلسه درمانی دندان‌پزشکی نیاز خواهد داشت.

دندانپزشکی اطفال کلینیک آرمان

بعد از درمان اندودانتیک (ریشه)


ازآنجاکه اعصاب آسیب‌دیده از دندان حذف می‌شوند، فرزند شما بعد از درمان باید درد بسیار کمی داشته باشد.

در طول عصب‌کشی نیز دندان به‌طور کامل توسط یک بی‌حس‌کننده موضعی بی‌حس خواهد شد. ممکن است فرزند شما پس از درمان ریشه مقداری درد داشته باشد که می‌توان آن را به کمک مسکن‌های مخصوص کودکان مدیریت نمود.

پس از عصب کشی و یا هر فرایند دندانپزشکی دیگری، وجود مقداری از حساسیت دندانی در تاج دندان امری طبیعی است.

در طول این مدت، مهم است مسواک زدن ادامه داده شود، به‌ویژه در اطراف لثه، تا از بروز التهاب و عفونت لثه‌ها جلوگیری به عمل آید.

اگر درد یا التهاب بیش‌ازحدی را در فرزند خود مشاهده نمودید، برای ارزیابی مجدد کودک خود به کلینیک دندانپزشکی آرمان مراجعه نمایید.(عصب‌ کشی ترمیم عفونت ریشه دندان کودکان)

تماس تلفنی